Sosyal Medya Ekibi Nasıl Yönetilir?

Sosyal Medya Ekibi Nasıl Yönetilir?

İşletmenizde sosyal medyanın rolü nedir ve bir sosyal medya ekibini nasıl etkili bir şekilde yönetebilirsiniz? Sosyal medyada bir içerik oluşturmak için zaman harcayan hemen hemen herkes şu gerçeği bilir: Günlük içerik yayınlamak sosyal medya pazarlaması değildir. Günümüzde sosyal medya, hedef kitlenize ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için en güçlü araçlardan biridir. Şirketler, algoritmalarla tanımlanan bir oyunda rakiplerini geride bırakmak için zamana ve çabaya ihtiyaç duyar.

Bugün sosyal ağlardaki varlığınız, işinizi büyütmek için bir araçtır. Kendinize “Buna neden ihtiyacım var?” sorusunu sormalısınız. Geçerli bir cevabınız varsa, harekete geçin! İşte bir sosyal medya ekibini yönetmek için bilmeniz gereken her şey!

Sosyal Medya Pazarlamasının Gücünü Anlayın

Peki neden sosyal medya platformlarını bir pazarlama kanalı olarak kullanmak istiyorsunuz? Stok görseller paylaşmak için mi? Gerçek müşterilere ulaşmak için mi? Abone sayınızı arttırmak için ya da müşterilerinizin çevrimiçi fikirlerini alabilmek için mi?

Genelde sosyal medyanın ne kadar etkili olduğunu yaptığınız paylaşımlara gelen beğeni sayısı ve sizi takip eden kişi sayısı ile değerlendirirler.

Sosyal medya promosyonları ve efektif sosyal medya yönetimi ile niteliksel yolculuğunuzun nicelikli hale dönüşüne hazırlanın!

Genelde müşteriniz rakip firmayı gösterip kendi markasının takipçisi ile karşılaştırır ve sosyal medya ekibinden daha çok şey yapmasını umar. Oysa beğeniler, tweet’ler, paylaşımlar, video görüntülemeleri, aboneler ve diğer rakamsal verilerde hile yapmak çok kolaydır. Sosyal medya yönetimi, bu sıradan fikirlerden çok daha fazlasıdır.

Sosyal Medya Yönetimine Neden İhtiyacınız Var?

Sosyal medya platformları iş sorunlarınızı çözmelidir. Neden bir sosyal medya ekibine ihtiyacınız olduğuna dair net bir şekilde karar vermelisiniz. “Sırf herkes yaptığı için” sosyal medyada yer almak anlamsız.

Hedef belirlemek, performansı anlamanın en iyi yoludur. Ayrıca, sosyal medya ekibini yönetirken daha iyi kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

Şirketinizin sosyal medya kullanılarak çözülebilecek görevlerinin bir listesini yapın.

  • Şirket itibar yönetimi.
  • Potansiyel müşteri edinme
  • Potansiyel müşterileri şirketin ürünleri ve hizmetleri hakkında bilgilendirmek.
  • Firmanın promosyon ve indirimleri hakkında bilgilendirme.
  • Ürünler / hizmetler hakkında geri bildirim almak, incelemelere yanıt vermek.
  • Şirket için bir personel yedeği oluşturmak, yeni çalışanları işe almak.

Bu görevleri ne kadar ayrıntılı tanımlarsanız o kadar iyidir. Daha sonra sosyal medya ekibinizin etkinliğini değerlendirmek için bunları kullanabilirsiniz.

Rüya takımı: Kime ihtiyacınız var ve kim hangi işlevleri yerine getiriyor?

Birkaç yıl önce, sosyal medya yönetimi dediğimizde aklımıza gelen sadece bir kişi vardı. Metin yazabilen, görseller tasarlayabilen, fotoğraf çekebilen, video çekebilen, hedeflenen reklamlar başlatabilen, influencerlar ile pazarlık yapabilen, DM mesajlarını cevaplayabilen bir kişi. Bugün her şey değişti. Sosyal medya, artan fırsatlar ve buna bağlı olarak bütçeler nedeniyle aşırı derecede itibar gören yerlere dönüştü. Birçok iş kalemi ve uzmanlık oluştu. Her sosyal medya başlığı altında çalışan kişinin görevi spesifikleşti.

More Articles for You

Start Up Nasıl Kurulur?

Start Up Nasıl Kurulur? Yeni bir iş modeli olarak ortaya çıkan start up fikirlerini gerçekleştirmeden önce iyi bir araştırma süreci …

Start Up Nedir?

Start Up Nedir? Yeni girişim olarak tanımlayabileceğimiz start up, yeni kurulan hızlı büyüme potansiyeli yüksek markalar için kullanılır.  Sektörel olarak …

Çocuklar İçin Instagram Geliyor!

Facebook’tan çocuklara özel Instagram hazırlığı Facebook çocukların instagramı daha  güvenli kullanabilmeleri için yeni bir uygulama geliştiriyor.  Hali hazırda 13 yaş …

Okunması Gereken 3 Dijital Pazarlama Kitabı

Okunması Gereken 5 Dijital Pazarlama Kitabı Mesleki bilginizi ve bakış açınızı değiştirebilecek ve sıkılmadan okuyabileceğiniz Dijital Pazarlama 3 kitabı. Sosyal …

PPC Marketing Nasıl Yapılır?

PPC Marketing Nasıl Yapılır? Dijital dünyada büyüklü küçüklü tüm markaların tek amacı hedef kitlelerine kendilerini gösterebilmek. Bu büyük rekabetin içinde …

Tıklama Başına Maliyet Nedir?

Tıklama Başına Maliyet Nedir? Markaların  dijital dünyada hedef kitlesine ulaşmasını sağlayan oldukça fazla reklam modelleri vardır. Özellikle Google Ads. sayesinde …